Toxické pasti pro kočky
Dr. Tina Wismer je veterinární lékařkou, která více jak 20 let pracuje v organizaci Animal Poison Control Center - APCC v USA. Ve své prezentaci se zabývá toxickými látkami, které se mohou vyskytovat v našich domácnostech a které mou ohrozit zdraví koček.
APCC se u koček setkává nejčastěji s otravou:
-
insekticidy
-
lidskými léky
-
rostlinami
Kočky patří mezi domácí zvířata, která předměty v domácnosti nebo rostliny spíše žvýkají, než polykají. Nemají tak vyvinutou chuť jako lidé nebo psi, nedokáží rozlišovat sladké, měli bychom se však vyhýbat tomu, abychom jim podávali věci, které jsou hořké nebo kyselé.
Velké nebezpečí otravy představuje pro kočku jakékoliv nebezpečné agens, které se jí dostane do srsti. Kočka tak může například slízat pyl lilií, který, pokud nedojde k návštěvě veterináře do 18 hodin po pozření, může způsobit smrtelnou otravu se selháním ledvin. Mnoho otrav končí selháním ledvin, protože kočky relativně málo pijí, mají silně koncentrovanou moč, tedy i toxiny v ní obsažené jsou koncentrované.
Kočka jako výhradní masožravec má na rozdíl od člověka nebo psa méně metabolických enzymů a nedokáže metabolizovat sloučeniny jako jsou fenoly (čistící a dezinfekční prostředky) nebo lidské léky acetaminofen, aspirin a další nesteroidní přípravky proti bolesti - například ibalgin.
Červené krvinky koček se liší od lidských či psích, obsahují jinou sulfhydrilovou skupinu, která se nachází v hemoglobinu. Zatímco kočka má těchto skupin 8, pes pouze 4 a člověk jen 2. Červené krvinky koček jsou mnohem citlivější k poškození léčivy, jejich krev nemůže při otravě léky s obsahem acetaminofenu přenášet kyslík..
Dr. Wismer uvádí, že slovo toxické nemusí vždy nutně znamenat smrtelné - některé látky mohou vyvolávat žaludeční nevolnost, podráždění úst a hrtanu, poleptání či mechanická poškození v ústech a hrtanu, jako například rostliny obsahující nerozpustné oxalátové krystaly.
Nebezpečné rostliny :
lilie - toxický je i pyl, selhání ledvin, nutno vyhledat lékařskou pomoc do 18 hodin po kontaktu
konvalinky - způsobují srdeční problémy
cykádové palmy - postihují játra, objevuje se zvracení, deprese, anorexie, krvácení, dochází k křečím a smrti
ornitogalum caudatum (tzv. pregnant onion) - zpomaluje elektrické impulzy v srdci, může vést k nepravidelnému tlukotu srdce či k zástavě srdce
potos a další rostliny se silnějšími voskovými zelenými listy (včetně dyfenbachie) - obsahují nerozpustné oxalátové krystaly, které rostlinu chrání jako jehly. Při kousnutí do listu se otevře pouzdru krystalu a ten se zapíchne kočce do tlamičky či hltanu. Nebezpečný bývá zejména otok krku v důsledku poranění. Může pomoci výplach mlékem, pozření másla nebo jogurtu - tedy něco, co obsahuje vápník. Mezi příznaky patří slinění, dávení a zvracení.
cibuloviny - tulipány, narcisy, amarylis- nadzemní část je méně toxická, než samotná cibule. Toxická je i kuchyňská cibule a česnek, proto bychom se jí při přípravě jídla pro zvířata měli vyvarovat. Mezi příznaky otravy cibulovinami patří třas, křeče, krvavé zvracení.
Naproti tomu tzv. vánoční hvězda či růže vyvolávají při pozření pouze zvracení.
Lidské léky nebezpečné pro kočky:
Obecně všechny nesteroidní protizánětlivé léky, léky obsahující acetaminofen, léky obsahující fenazolpyridin, léky na nachlazení, léky s dextromethprphanem, léky s kyselinou thioktovou.
Iuprofen
Ibalgin
Fenazolpyridin - většinou léky na úlevu při bolestivém močení při zánětech močových cest
Pseudoefedrin
Dextromethorphan
Nurofen
Paralen
Robicold
Grippecton
Coldrex
Meddex Vicks
Robitussin
Stopex
ThioAcid
ThioGamma
Obecné jakékoliv rozhodnutí o podávání léků patří pouze do rukou veterinárního lékaře.
Čistící a dezinfekční prostředky
Toxicita závisí na typu produktu, na koncentraci a na pH přípravku. Obecně, pokud používáme k úklidu prostředky, při nichž je nutné nosit gumové rukavice, představují pro kočky nebezpečí. Jakékoliv čistící, dezinfekční a úklidové prostředky nebo věci pro provoz auta bychom měli mít pečlivě uzamčené a mimo dosah kočky.
Většina čistících prostředků vyvolává podráždění žaludku - mýdlové čističe, saponáty, vosky, dezinfekce.
Smrtelné nebezpečí představu nemrznoucí směsi, louhy a kyseliny.
Toxické je i bělidlo na bázi chloru ve vyšší koncentraci jak 6%. Tyto přípravky zároveň ničí čichové neurony.
Nebezpečí představuje i jedlá soda - hydrogenuhličitan sodný či perkarbonát ve vyšší koncentraci. Tyto látky obsahují např. tablety do myčky nádobí či tvoří složky bělících přísad do pracích prášků. Při její pozření dochází ke zvracení a zánětu žaludku. První pomoc je podání mléka nebo vody. Majitel musí sledovat, jestli kočka nezvrací krev. Pokud došlo k popáleninám je nutné vyhledat veterináře.
Antikorozivní přípravky mohou také způsobit popáleniny - jedná se zejména o čističe WC. První pomoc je opláchnout tlamičku nebo postižené místo mlékem nebo vodou.
Také směsi vonných látek do aromalamp a esenciální oleje mohou být pro kočky nebezpečné - v důsledku kočičí zvědavosti může dojít k termálním či chemickým popálením.
Nejlepší ochranou je prevence - měli bychom si uvědomit, že soužití s kočkou je jako soužití s velmi hbitým batoletem, které navíc dokáže velmi dobře šplhat. I proto není opatrnosti nikdy dost...