Pyometra
16. 9. 2023
Pyometra a infekce dělohy
Marty Smith,DVM
Drs.Foster and Smith,Inc.
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=1&cat=1362&articleid=917
Pyometra je choroba převážně koček středního věku, které nebyly vykastrované. V minulosti se věřilo, že pyometra je prostě bakteriální infekce, ale dnes víme, že se jedná o hormonální abnormalitu a sekundární bakteriální infekce může nebo nemusí být přítomna. Pyometra následuje říji, při níž nedošlo k oplodnění. Typicky většinou během dvou měsíců po říji začíná samice vykazovat známky onemocnění.
Co způsobuje pyometru?
Dva hlavní hormony produkované vaječníky jsou estrogen a progesteron. Přílišné množství progesteronu nebo to, že se k němu stala děloha přecitlivělá, způsobuje pyometru. Mohou ji způsobit i cystické útvary ve výstelce dělohy. V tomto případě je stav nazván endometrial hyperplasia a všeobecně kočky nevykazují známky choroby.
Zatímco tyto cysty obsahují početně rostoucí sekreční buňky, je produkováno velké množství tekutiny a uvolňuje se dovnitř dělohy. Bakterie běžně kolonizují dělohu vchodem z děložního hrdla. Postupně se v postiženém orgánu objevuje další tekutina a bílé krvinky. Tento stav se jmenuje pyometra. Když je zasažena i výstelka dělohy, stav se nazývá endometris.
Tato tekutina spolu se ztluštěním stěny dělohy přináší dramatické zvětšení celkové velikosti dělohy. Děloha koček je dvoucípá. U zdravé kočky jsou tyto cípy menší než běžná tužka. Avšak v případě pyometry se stávají velké jako vaky (pytlíky) velikosti okurky a až 12 palců dlouhé . Jak choroba pokračuje, tekutina putuje z dělohy do vaginy a odtud vytéká z vulvy a způsobuje intenzivní olizování , jak se zvíře snaží udržet samo sebe v čistotě.
Po nějaké době se děložní hrdlo uzavře. To účinně uzavře tekutinu uvnitř dělohy. Organismus stále pokračuje v přívodu tekutiny a bílých krvinek do orgánu, což způsobí další rozšíření a zvětšení. Děloha může prasknout a vylít svůj obsah do dutiny břišní. Když k tomu dojde, kočka obvykle zemře do 48 hodin. Ve většině případů se to nestane.
Tělo se snaží eliminovat tento problém odvedením přebytečné tekutiny skrze krevní řečiště do ledvin. Avšak, množství tekutiny u kočky s pyometrou je příliš velké, aby mohlo být eliminováno tímto způsobem a přetěžuje ledvinový systém. Normální toxiny, které mohou být vylučovány z těla se hromadí a zvíře je přiotráveno močovinovými produkty. Neléčené zvíře může zemřít na selhání ledvin.
Symptomy
Nejběžnější známkou je žluto bílý nebo krvavě zbarvený výtok z vulvy. Kočka se olizuje ve vaginální oblasti je-li děložní hrdlo stále otevřené a z dělohy vytéká bílá tekutina. Břicho se může jevit rozšířené a kočka může zvracet, nejí a stává se letargickou. Většina psů pije velká množství vody (polydipsie) a často močí velká množství moči (polyuria), u koček je to méně běžné. Některé kočky mají horečku a některé mohou být dehydrované. Jestliže je proveden krevní rozbor, bývá zvýšení bílých krvinek a některé kočky mohou být i mírně anemické.
Léčba
U koček trpících pyometrou se může velmi rychle vyvinout toxicita, takže je nutné zahájit léčbu ihned. Kočky dostávají intravenózně tekutiny, obvykle několik dní a antibiotika. Ve většině případů je preferována kompletní ovariohysterectomie. To znamená odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy a všech s nimi spojených cév. Jsou-li zvířata ve špatné kondici, vznikají pochybnosti o možnosti chirurgického zákroku. U některých samic s chovnou hodnotou může být nasazena terapie pomocí prostaglandinů a antibiotik. Prostaglandin se podává 3-5 dní a způsobuje stahy dělohy a vylučování tekutiny. V malém počtu případů, když je děložní hrdlo stále otevřeno a tekutina vytéká, je procento úspěchu vynikající. Prostaglandiny mají však vedlejší účinky včetně špatného dýchání, zvracení, pomočování a pokálení. U některých chovných koček , jejichž kondice je nestabilní, jsou vedlejší účinky tak silné, že léčba musí být přerušena.
Prevence
Nejlepší prevencí pyometry je nechat kočky kastrovat kolem šestého měsíce věku. Jestliže je kočka určena k chovu, potom je doporučitelné nechat kočku vykastrovat, jakmile skončí její chovné období. Pyometra je dosti běžný a vážný problém a je jedním z mnoha přesvědčivých důvodů, proč nechat svou kočku vykastrovat v časném věku.
Prostaglandiny poprvé identifikoval v lidském spermatu Ulf von Euler na začátku 30. let díky schopnosti těchto látek stimulovat děložní stahy a snižovat krevní tlak. Téměř všechny savčí buňky kromě červených krvinek produkují prostaglandiny a jejich deriváty prostacykliny thromboxany a leukotrieny. ..Ikosanoidy, podobně jako hormony, mají při extrémně nízkých koncentracích značné fyziologické účinky. Zprostředkovávají například:
-
Zánětlivou odpověď, zejmnéna pokud zahrnuje klouby (revmatický zánět kloubů), kůži (lupénka) a oči
-
Pocit bolesti a horečku
-
Regulaci krevního tlaku
-
Indukci srážení krve
-
Kontrolu několika reprodukčních funkcí, jako např. indukci porodních stahů
-
Regulaci cyklu spánku a bdění