Jdi na obsah
Jdi na menu
Hyperparathyroidismus
16. 9. 2023
Hyperparathyroidismus
Holly Nash, DVM, MS
Veterinary services Department, Drs. Foster&Smith,Inc
Hyperparathyroidismus je stav při kterém prathyroidní (příštitné) žlázy produkují příliš mnoho prathyroidního hormonu. Prathyroidní hormon je zodpovědný za zachování správného poměru fosforu a vápníku v krvi. Jestliže krevní vápník je nízký, parathyroidní hormon zvýší jeho hladinu, což způsobí, že vápník je vzat z kostí aby se udržela hladinu vápníku v krvi a dalších tkáních.
Příštitné žlázy jsou umístěny v sousedství nebo ve skutečnosti uvnitř thyroidní žlázy (štítné žlázy) v krku. Existují dva typy hyperparythyroidismu.
Primární hyperparathyroidismus
Primární hyperparathyroidismus se vyskytuje, jestliže jedna nebo více parathyroidních žláz je napadena rakovinným bujením nebo abnormální produkce zvyšuje množství parathyroidního hormonu. Toto způsobuje, že hladina vápníku v krvi je vyšší, než normálně. Primární hyperparathyroidismus je všeobecně pozorován u starých zvířat a je mnohem běžnější u psů než u koček.
Zvířata s primárním hyperparathyroidismem mohou ztrácet chuť k jídlu, zvracet, mohou hodně pít a močit a mohou se jevit ospale a apaticky. Známky onemocnění často přicházejí postupně a může dojít ke značným poškozením orgánů předtím, než zvíře vykazuje závažné příznaky onemocnění.
Léčba primárního parathyroidismu spočívá v odstranění abnormální žlázy nebo žlázy napadené rakovinou. Odstranění žlázy způsobuje náhlé snížení množství parathyroidního hormonu a toto koresponduje s náhlým poklesem hladiny krevního vápníku. Z tohoto důvodu musí být zvíře po chirurgickém zákroku bedlivě sledováno a musí mu být podáván vápník, jestliže jeho hladina v krvi klesla příliš nízko.
Sekundární (druhotný, nutriční) parathyroidismus
Sekundární parathyroidismus je mnohem běžnější a vyskytuje se mnohem častěji u koťat a štěňat krmených výhradně masem nebo vnitřnostmi nebo krmených krmivem s nevyváženým poměrem vápníku a fosforu. Maso obsahuje přemíru fosforu a malé množství vápníku. Ačkoliv psi a kočky jsou šelmy, nejedí pouze maso, ale také kosti, které zabezpečují potřebný přísun vápníku a pomáhají vytvářet lepší poměr vápníku a fosforu.
U sekundárního hyperparathyroidismu, protože přísun vápníku je nízký, příštitné žlázy produkují více parathyroidního hormonu a jsou uvolňovány zásoby vápníku z kostí.
Koťata a štěňata se sekundárním parathyroidismem jsou často neochotná k pohybu, stojí s roztaženýma nohama a snadno se u nich mohou vyvinout zlomeniny kvůli řídnutí kostí. Změny v hustotě kostí často způsobují abnormální růst, zvláště v páteřní oblasti a v pánvi. Tato místa způsobují namáhání kloubů a mohou vyústit v artritidu. Léčba vyžaduje převedení zvířete na vyváženou stravu. Deformace skeletu jsou však všeobecně trvalé a nemohou být napraveny.
Archiv
Kalendář
<< |
prosinec / 2024 |
>> |
Statistiky
Online: |
97 |
Celkem: |
91366 |
Měsíc: |
6032 |
Den: |
563 |