Diabetes u koček - nové možnosti léčby
Diabetes u koček
D. Hypšová, @nchk
Zpracováno podle informací ve webináři Dr. Cynthie R. Ward, PhD, DACVIM, emeritní profesorky University of Georgia - Caring for the Diabetic Cat: What’s New in 2023? z cyklu webinářů Every Cat Health Foundation a českých zdrojů
Diabetes u koček představuje závažné zdravotní onemocnění, které ovlivňuje kvalitu života daného jedince. Převažující formou diabetu u koček je diabetes druhého typu (typ 2). Diabetes prvního typu (typ 1) se vyskytuje vzácně a je způsoben autoimunitním onemocněním, které zničí buňky pankreatu produkující inzulin. Je tedy spojen s nedostatečnou produkcí inzulínu ve slinivce břišní. Tato forma se vyskytuje u psů a je označována jako insulin-dependent, tedy závislá na dodávkách inzulinu.
U diabetu typu 2 je zachována tvorba inzulinu, ale receptory nejsou schopny ho rozeznat. Toto onemocnění může být způsobeno genetickými faktory, obezitou nebo zánětem slinivky břišní.
Ve srovnání se psy je u koček vyšší riziko vzniku diabetu typu 2, zejména v závislosti na věku, obezitě nebo genetických predispozicích. Kočky také nejsou ohroženy vznikem katarakty (šedého zákalu).
Diagnóza diabetu se provádí jednoduchým krevním testem k určení koncentrace krevní glukózy. Problém může představovat tzv. stresová hyperglykemie, kdy kočka vystavená stresu (napřiklad při návštěvě veterináře) vyučuje do krevního oběhu zvýšené množství glukózy. Druhou diagnostickou možností je fruktosaminový test, což je stanovení koncentrace proteinu fruktosaminu v krvi. Fruktosamin vzniká v důsledku zvýšené hladiny glukózy v krvi a jeho hladina slouží jako ukazatel koncentrace glukózy za předchozí 2 – 4 týdny.
Příznaky cukrovky u koček :
- časté močení
- zvýšená žízeň
- zvýšený hlad
- úbytek hmotnosti
- zvracení
- špatná kvalita srsti
- celková slabost a zvýšená únava
- vysoký krevní tlak
- neurologické poškození - vzácně k němu může dojít při chůzi, kdy kočka došlapuje na celou plochu tlapky, nejen na prstovou část - tedy od prstů až po kotník.
- zvětšení jater
- častější infekce močového měchýře
- celkový kolaps
Mezi rizikové faktory patří např:
-
obezita
-
nedostatek pohybu
-
nevyvážená nebo nevhodná strava s vysokým obsahem sacharidů (uhlovodanů)
-
dlouhodobé užívání kortikosteroidů
-
genetické predispozice
Preventivní opatření:
-
krmení vyváženou stravou s nízkým obsahem sacharidů
-
udržování optimální hmotnosti
-
podpora fyzické aktivity kočky
-
znalosti majitele kočky a podchycení prvotních symptomů
-
pravidelné veterinární prohlídky, které mají zásadní význam pro včasnou diagnostiku a léčbu.
Výživa a pohyb hrají v léčbě diabetu u koček klíčovou roli. Speciální strava s nízkým obsahem sacharidů (uhlovodanů) může pomoci udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Důležité je také sledovat a regulovat příjem kalorií a podporovat fyzickou aktivitu, aby se předešlo obezitě.
Při úpravě diety, podpoře pohybu a snížení hmotnosti může dojít i k vymizení cukrovky, většinou ale kočky potřebují celoživotní medikaci a úpravu stravy.
V minulosti představovala diagnóza cukrovky u koček pro majitele velký problém. Podle údajů Dr. Cynthie Ward uvedených v tomto webináři se v prvním roce po stanovení diagnózy rozhodlo až 30% majitelů pro euthanazii kočky.
Důvodem byl strach majitelů z podávání injekcí, finanční náročnost péče o nemocnou kočku, ale i omezení v pracovní oblasti, omezení společenského života a omezení možnosti cestovat, protože injekce bylo nutné aplikovat dvakrát denně. Majitelé se také obávali toho, že aplikují nesprávné množství léčiva a způsobí tak kočce glykemický šok.
Přelomovým lékem v oblasti léčby diabetu se tak stalo léčivo SENVELGO, které je založeno na SGLT2 inhibitoru velagliflozinu - (the sodium-glucose co-transporter 2 inhibitor – selektivní inhibitor sodíko-glukózového kotransportéru 2 (SGLT-2), který se prezentuje převážně v ledvinách. Používá se i v humánní medicíně. Toto léčivo je formě orální suspenze. Lék SENVELGO je registrován i v Evropské unii, tedy i v České republice.
Výhody použití nového léku:
-
podává se jednou denně
-
podává se orálně ve formě roztoku
-
nevzniká žádná klinicky významná hypoglykemie
-
není nutný tak důsledný monitoring jako při injekčním podávání léků
-
je možné podávat ho většině koček (existují výjimky, kdy jeho podání možné není – kočky musí mít zachovanou aspoň malou část beta masy pankreatu (slinivky), která produkuje vlastní inzulin)
Dr. Cynthia Ward uvádí nutnost sledování množství ketonů v krvi, aby se předešlo diabetické ketoacidóze. Při ní dochází k okyselení krve, dehydrataci a narušení elektrolytické rovnováhy v organismu. Kočka může mít nasládlý dech.
Jako každý lék, i SENVELGO může mít nežádoucí účinky. Dle provedených studií mezi ně patří :
-
průjem ( až u 50% koček ve studii)
-
zvracení (33,7% koček ve studii)
-
zánět pankreatu (3, 2% koček ve studii)
-
infekce močových cest (9, 9 % koček ve studii)
Odkazy:
Caring for the Diabetic Cat: What’s New in 2023? (youtube.com)
Kvíz 121: terapie diabetu u koček (veterinarniportal.cz)