Jdi na obsah
Jdi na menu
Co je PKD?
16. 9. 2023
Zpráva zdravotního výboru CFA
Autosomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin u perských koček
Autoři : David S. Biller, DVM, DACR, Profesor a vedoucí katedry radiologie , Veterinární kolej Univerzita
Kansas
Stephe DiBartola, DVM, DACVIM, profesor a vedoucí katedry medicíny malých zvířat, Veterinární kolej, Státní Univerzita Ohio
Wilma J. Lagerwert, RVT, RLAT, AHT, Alisa Craig, Ontario, Canada
Polycystické onemocnění ledvin u koček bylo sporadicky zmiňováno v odborné literatuře již od roku 1967. Aktuální studie věnovaná tomuto onemocnění však byla započata až po roce 1990. Podnět k zahájení studie dalo vyšetření šestileté perské kočky v Univerzitní veterinární nemocnici Univerzity of Ohio. U kočky bylo diagnostikováno rozšíření ledvin a symptomy selhání, což vedlo ke konečné diagnóze PKD.
Projevy onemocnění
PKD způsobuje s přibývajícím věkem rozšíření ledvin a jejich dysfunkci. Nemoc je progresivní a plně se rozvine zhruba do 7-10 let věku zvířete. Cysty jsou zprvu velikosti 1 mm, postupně se zvětšují až do velikosti 1 cm a u starších zvířat se zmnoží, čímž dochází k masivnímu utlačování ledvinové tkáně a následné manifestaci onemocnění. PKD je genetickým onemocněním.
Jak již bylo řečeno, problémy nastávají, je-li zachvácena větší část ledvinové tkáně. Klinickými příznaky jsou deprese, snížená nebo proměnlivá chuť k jídlu, častá žízeň, časté močení, úbytek na váze. Vzácně lze nalézt cysty i v dalších orgánech - např. v játrech a děloze.
Diagnostika
Diagnostika se provádí ultrazvukem, což je moderní neinvazní technika vyšetřování. Výhodou je relativní rychlost a nenáročnost pro pacienta, postačí pouze vyholit část srsti na břiše. Vyšetření lze provádět od 8 týdnů věku, přičemž 98 % úspěšnost vyhledávání je 10 měsíců věku.
Způsob přenosu PKD
PKD není kontaktním onemocněním. Dr. Biller z Kansaské Státní univerzity prokázal ve své studii, že se jedná o autosomálně dominantní genetické onemocnění. To znamená, že u heterozygotů Pp i u homozygotů PP se onemocnění projeví.
Léčba
Specifická léčba pro toto onemocnění neexistuje. Postup je stejný jako u chronické ledvinové nedostatečnosti. Je nutná dieta s sníženým obsahem proteinů, přičemž snížení obsahu proteinů je vyváženo jejich vysokou biologickou hodnotou. Dále je nutné omezení přísunu fosforu a fosfátů obecně, kočka musí mít stále k dispozici dostatek čerstvé pitné vody a nezbytná je i léčba druhotné anemie.
Je vynakládáno mnoho úsilí na objasnění podstaty onemocnění, aby mohlo být používáno efektivní užití léčby.
PKD v chovu
Jelikož PKD je autosomálně dominantní onemocnění, je zastavení přenosu a eliminace v chovu relativně snadné. Všechna chovná zvířata musí být podrobena ultrazvukovému vyšetření a v případě pozitivního testu by bylo žádoucí provést také testování rodičů postiženého jedince.
Vyšetření neklade na kočku velké nároky a trvá pouze několik málo minut. Potvrdí-li se heterozygotní vloha pro PKD /Pp/ je možné takového jedince v chovu využít, neboť pářením s jedincem negativním /pp/ můžeme dostat 50 % zdravých koťat. To je důležité zvláště u kvalitních linií, které by mohly být ztraceny. Naopak, je-li postižena celá krevní linie, je bezpodmínečně nutné vyřadit všechny jedince z chovu.
Nejvíce případů ze zmiňované studie bylo diagnostikováno u perských koček. Byl vypracován program na ozdravění chovů a genetiku PKD, aby byla tato dědičná choroba eliminována.
Dědičnost vlohy pro PKD
p p p p
-------------------------------- -----------------------------------
P Pp Pp P Pp Pp
p pp pp P Pp Pp
50 % postižených 100 % postižených
P p
-----------------------------
P PP Pp
p Pp pp
75 % postižených
I kočka , která onemocněla PKD může vést kvalitní život po řadu let. Je však nezbytně nutné její vyřazení z chovu. Hysterické výstřelky typu euthanasie jsou naprosto nesmyslné.
Archiv
Kalendář
<< |
leden / 2025 |
>> |
Statistiky
Online: |
97 |
Celkem: |
95609 |
Měsíc: |
7322 |
Den: |
557 |