Panleukopenie - parvoviróza
16. 9. 2023
Panleukopenie
Na stránkách Winn Feline Foundation lze nalézt mnoho zajímavých informací, mimo jiné i o infekčních chorobách, které ohrožují naše kočky. Jsou to články velice fundované a stojí za to obětovat čas a přečíst si je. Pro naše chovatele, kteří nehovoří anglicky jsme připravili alespoň krátké rešerše.
Panleukopenie je vážné infekční onemocnění způsobené velmi malým, velice odolným parvovirem. Bývá nazývána „kočičím morem“, protože v určitých geografických oblastech téměř vyhladila populace koček. Je to vysoce kontaktní onemocnění, které může způsobit onemocnění střev, imunitního a nervového systému. Parvovirus může napadnout nejen domácí kočky, ale i další kočkovité šelmy – lvy, rysy a tygry. Byl prokárán přenos i mezi medvídky mývaly, norky a liškami. Mortalita u koťat dosahuje 50 – 90 %. Přenáší se jak přímo, tak nepřímo, přičemž možnost přenosu nepřímo – tj. z infikovaného oblečení, obuvi, hraček, kálecích misek a misek na potravu je běžnější. Tímto způsobem může chrobu přenést do domácího prostředí koček, které vůbec nechodí ven člověk.Virus je velmi agresivní, taže oba způsoby přenosu jsou stejně účinné.
Průběh onemocnění závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je bezesporu věk kočky v době infekce. Nejhůře jsou postižena malá koťata. Může dojít i k přenosu infekce z matky na plod přes placentu. Potom dochází buď k potratu (pokud se kočka setká s virem v první třetině březosti), nebo je postižena nervová soustava koťat. Toto postižení se projeví až v době, kdy se kotě začíná samo pohybovat. Postižení je nevratné a přetrvává po celý život.
Obecně dospělá a zejména očkovaná zvířata mají mírnější nebo vůbec žádné příznaky onemocnění.
Není známa latentní forma onemocnění, i když některé kočky mohou po prodělané infekci vylučovat virus do okolí až 1 rok. Protože parvovirus vzdoruje téměř všem dezinfekčním prostředkům, doporučuje se používat prostředky obsahující chlornan sodný (Savo), kyselinu perooctovou, formaldehyd, hydroxid sodný. Obecně bělící prostředky pro domácnost. Například u Sava se doporučuje 1 l Sava na 10 l vody. Zařízení určené k přípravě a příjmu potravy (misky atd.) je třeba po 30 minutách opláchnout čistou vodou.
Nejúčinnější ochranou je očkování. Modifikované živé vakcíny by se neměly používat u březích koček a u koťat mladších jak 4 týdny.
Virus panleukopenie může napadnout tři hlavní tělní systémy kočky :
-
Krevní /lymfatický systém: unikátní pro tento virus je významné snížení počtu bílých krvinek, které způsobí závažné narušení imunitního systému. Zničení bílých krvinek se nazývá „leukopenie“ . Čím vážnější je leukopenie, tím horší je prognóza pro postiženého jedince.
-
Trávící systém (gastrointestinální) : napadá rychle se reprodukující buňky výstelky střeva. Po kontaktu s virem se infekce objeví ve střevě a dojde ke snížení bílých krvinek od 2. do 6. dne poté.
„Pokud je infekce vážná, nebo je infikovaná kočka velmi mladá, může nastat smrt velmi rychle (od 8 – 12 hodin), takže zdánlivě zdravé zvíře je mrtvé bez zjevného důvodu. Smrt u kotěte může být tak náhlá, že posmrtné ohledání ukáže jen málo, protože mnoho charakteristik typických pro onemocnění se ještě nestačilo vytvořit.
Prvním symptomem je horečka s depresí a ztrátou chuti k jídlu, která trvá přibližně 24 hodin. Teplota se vrátí nakrátko k normálu před tím, než znovu velmi stoupne a přidá se vážnější deprese, zvracení, ztráta chuti k jídlu a rychlá dehydratace, kterou později následuje průjem. Tyto symptomy mohou být proměnlivé: od žádných symptomů u všech zdravých zvířat až po vysokou horečku a náhlou smrt u koťat. Pokud se smrt neobjeví rychle (s prvním zvýšením teploty), potom druhá etapa se zvýšením teploty bude velmi vážná a kočka/kotě bude ležet se svou hlavou spuštěnou mezi svýma nohama a břichem na podlaze (velmi typické). Často jsou tyto kočky/koťata u misek s vodou s hlavou svěšenou k vodě. Průjem obvykle následuje druhé zvýšení horečky, ale u mnoha fatálních případů kočka nebo kotě nevytvoří toto stádium.
Pokud je kočka (kotě) starší jak 16 měsíců a přežije prvních 48 hodin, šance na uzdravení se jsou mnohem vyšší. Pokud stále nedošlo ke smrti za pět až sedm dní, rekonvalescence je při náležité péči rychlá. Mortalita je až 90% u koťat mladších šesti měsíců. Starší kočky jsou odolnější, ale i zde je počet případů končících smrtí až 50% - což se týká i vnímavých dospělých koček.
Když dojde k infekci březí kočky, může dojít k potratu nebo porodu mrtvých koťat nebo mumifikovaných plodů, což může mít za následek stálou neplodnost.“
-
Nervový systém : napadá rychle se rozmnožující buňky části mozku zvané cerebellum (malý mozek) a sítnici, když se vyvíjejí.