HCM u koček a role výživy
Feline Hypertrophic Cardiomyopathy and the Role of Nutrition (youtube.com)
HCM u koček a role výživy
V tomto článku je uvedeno shrnutí webináře Feline Hypertrophic Cardyomiopathy and the Role of Nutrition veterinární techničky a veterinární poradkyně pro výživu Kary M. Burns, MS, MEd, LVT, VTS. Webinář je součástí cyklu webinářů Every Cat Health Foundation.
Hovoříme-li o hypertrofické karydyomiopatii u koček, máme tím na mysli ztluštění levé srdeční stěny a komory, v jejímž důsledku ze zmenší schopnost srdce se stahovat a zároveň dojde ke zmenšení objemu levé srdeční komory. Postižení může zasáhnout celou levou polovinu srdce nebo její část.
Časné rozpoznání zdravotních problémů kočky je velmi důležité. Problémem, ale může být, že kočky dovedou bolest velmi dobře skrývat, což je mechanismus, který jim v evoluci posloužil k přežití. V našich domácnostech může tato kočičí schopnost znamenat, že časné symptomy HCM a jiných onemocnění mohou poměrně dlouho unikat pozornosti.
Mezi nejčastější projevy onemocnění spojované s HCM u koček patří:
-
městnavé srdeční selhání (congestive heart failure)
-
arteriální toomboembolismus (feline arterial thromboembolism) – zde dochází často k paralýze zadních končetin. U embolie je rozhodující okamžitě vyhledat veterinární pomoc (rozhodujících 48 – 72 hodin). Stav je velmi bolestivý.
-
náhlé srdeční selhání (sudden cardiac death)
Kara M. Burns uvádí, že v podstatě můžeme rozlišovat dvě základní formy HCM.
-
První z nich je charakterizována časným nástupem a můžeme se s ní setkat u určitých linií plemen ragdoll, mainská mývalí, rexů Devon, Cornish, Selkirk), sphynxů, norských lesních koček, birem, britských koček, sibiřských koček a něvské maškarády, skotské klapouché a dalších. Pouze u mainských mývalích koček a u ragdollů byla objevena jedna z možných příčinných mutací v myosin vazebném proteinu. Mutace je specifická pro každé plemeno – RAG (C820T), MCO (A31P). Byla objevena i další mutace, která je předmětem dalšího zkoumání - mutace Nybergové a Kocha u MCO (A74T). Pouze u MCO a RAG tedy existují i genetické testy. Zlatým standardem pro všechna plemena zůstává opakované sonografické vyšetření přibližně od jednoho roku věku kočky a doplňková vyšetření jako je rentgen či EKG, v některých případech i biochemické vyšetření (BNP).
-
Druhá forma HCM bývá sporadická, objevuje se vyšším věku, může být opět dána geneticky či vývojovými abnormalitami.
Léčba HCM spočívá nejen v medikaci, ale i v podávání vyvážené stravy, která je optimalizována podle stupně HCM, v němž se kočka v danou chvíli nachází. Čím dříve s úpravou stravy začneme, tím lépe. Výživa musí být nejen vyvážená, ale musí též odpovídat věku dané kočky.
Riziko pro propuknutí onemocnění představuje:
-
obezita
-
příslušnost k určitému plemeni
-
další onemocnění, kterým kočka trpí, například chronické onemocnění ledvin
-
další medikace
-
poruchy endokrinního systému
U obézních koček pozorujeme:
-
zvýšenou činnost srdce
-
zvýšený objem plasmy a mimobuněčné tekutiny
-
zvýšenou neurohumorální aktivaci (vztah k nervovému systému a hormonům, nesprávná funkce sympatiku a parasympatiku)
-
snížené vylučování sodíku močí
-
snížené vylučování vody
-
zrychlený srdeční tep / srdce pracuje rychleji
-
abnormální systolická a diastolická funkce
-
snížená ochota k pohybu
-
kolísavý krevní tlak
Jak již bylo zmíněno, chronické onemocnění ledvin představuje další riziko při onemocnění HCM. Způsobuje totiž zvýšený krevní tlak a ledviny nejsou schopny dostatečně odvádět odpadní látky z metabolismu myokardu. Srdeční onemocnění zhoršuje chronické onemocnění ledvin.
Dalším problémem může být nadměrná činnost štítné žlázy – hypertyreóza.
Kara M. Burns uvádí ve své prezentaci příklad dotazníku pro majitele koček. Obsahuje tyto otázky:
-
Jak s vámi vaše kočka interaguje?
-
Můžete mi říci, jak se vaše kočka chová při hře? Má nebo nemá zájem o hru? Hraje si s lidmi nebo jinými zvířaty ve vaší domácnosti?
-
Změnila se u vaší kočky radost ze společných aktivit, například ze společné hry? Zde mohou být i další doplňkové otázky – například : Proč s Vámi kočka neinteraguje? Zdá se vám, že se vaše kočka při hře snadno unaví? Polehává vaše kočka po společných aktivitách víc než dřív?
-
Jakou má vaše kočka chuť k jídlu? Všimli jste si nějakých změn v jídelních zvyklostech kočky? Dokáže vaše kočka sníst všechno své jídlo?
-
Můžete mi říct něco o spánkových zvyklostech vaší kočky? Upravuje si vaše kočka pravidelně svou polohu, aby se jí dobře spalo, aby se cítila pohodlněji?
-
Jaké změny chování jste pozorovali u své kočky? Kdy a za jakých okolností k těmto změnám došlo či dochází?
-
Kolik vaše kočka váží?
-
Jakou tělesnou kondici má vaše kočka?
-
Jakou svalovou kondici má vaše kočka?
Samozřejmě následují i další dotazníky, například standardizovaný dotazník výživové historie
(WSAVA Short Diet History Forum).
U koček se srdečním onemocněním většinou dochází k fyzické slabosti, ztrátě hmotnosti a úbytku svalové hmoty. Tento stav je označována jako kachexie. Jedná se o projev destruktivního metabolismu. Setkáváme se s anorexií a nechutenstvím.
Je třeba zdůraznit, že kachexie není totéž, co hladovění.
Při hladovění dochází nejprve ke ztrátě tukových zásob, přičemž svalová hmota zůstává zachovaná. Dochází také ke zmenšení velikosti jater, sníženému metabolismu glukózy, sníženému rozkladu proteinů. Při obnovení přísunu živin dochází k zastavení destruktivních změn a návratu do původního stavu.
Při kachexii dochází jak ke ztrátě tukových zásob, tak k úbytku svalové hmoty. Klidový energetický výdej je normální nebo zvýšený. Játra jsou zvětšená. Metabolismus glukózy je normální nebo zvýšený. Dochází ke zvýšenému odbourávání proteinů. Samotné obnovení přísunu nevede ke zlepšení stavu.
Výživa u koček s HCM
Skladba stravy u koček s HCM závisí na stádiu HCM, v němž se kočka nachází.
Označení stádií / stupňů HCM u koček
A – predispozice
B1 – subklinické stádium – malé riziko
B2 – subklinické stádium – vyšší riziko ( je již patrné mírné ztluštění levé srdeční stěny a komory)
C – stav před městnavým srdečním selháním nebo arteriálním tromboembolismem
D – městnavé srdeční selhání nereagující na léčbu
Kočka s vlohou pro HCM, bez klinických příznaků
-
strava zaměřená na dosažení ideální tělesné hmotnosti a kondice
-
mírné omezení sodíku – více něž 50 mg a méně než 100 mg /kcal (nemělo by jít o velké omezení)
Mírné HCM
-
střední omezení přísunu sodíku – méně než 80 mg /kcal
-
je již nutná medikace
-
může docházek k anorexii (anorexie může být vedlejším efektem medikace, proto je nutné pečlivé monitorování dávkování léků)
-
sledují se biochemické hodnoty séra – hodnoty kreatinu a elektrolytů, BUN-obsah močoviny v krvi- blood urea nitrogen
-
monitoruje se funkce trávící soustavy a ledvin
-
měla by být podávána strava podporující chuť k jídlu (více dále v textu)
Klíčové nutrienty
-
sodík (Na) / chlór (Cl) – s tím, jak se zhoršuje srdeční onemocnění způsobené HCM, snižuje se u jedince schopnost vylučovat z těla sodík, proto musí být jeho příjem potravou regulován, obsah sodíku v potravě závisí na stupni postižení a pohybuje se od 0.07 % do 0,3% v sušině a obsah chloridů by měl být 1,5 násobkem obsahu sodíku
-
taurin – má za úkol inaktivovat volné radikály, řídí osmoregulaci a má vliv na modifikaci vápníku a proteiny zajišťující svalové stahy (kontraktilní proteiny), obsah taurinu v sušině by měl být větší nebo roven 0, 3%
-
fosfor (P) – je nutné vyhnout se nadbytku fosforu ve stravě, obsah by měl být v rozmezí 0,3 – 0,7% v sušině
-
draslík (K)/ hořčík (Mg) – nedostatek či přebytek může způsobit arytmii, ovlivňuje snižuje schopnost srdce stahovat se, způsobuje silnou svalovou slabost, posiluje nepříznivý efekt léků obsahujících glykosidy (např. léky z náprstníku), optimální hodnoty by měly být K= 0, 52% v sušině a Mg 0,04% v sušině
-
voda – kočky musí mít celodenně k dispozici čerstvou vodu. Voda je zdrojem sodíku, chlóru a dalších minerálů. Složení vody má tedy zásadní vliv na zdravotní stav koček s HCM. Kvalita vody se může průběžně měnit, proto bychom se měli pravidelně informovat o složení pitné vody v místě, kde žijeme a pokud voda není vhodná, je nutné zajistit náhradní zdroj.
-
proteiny – proteiny obsažené ve stravě pro kočky s HCM by měly být vysoce kvalitní a snadno stravitelné. I proto bychom měli raději volit veterinární krmiva značek jako je Hills, Royal Canin nebo Purina Proplan. Kara M. Burns doporučuje tyto značky, protože výrobci investují do vlastního výzkumu. Každý výrobce by měl na požádání sdělit parametry krmiva a jeho složení.
-
mastné aminokyseliny – jedná se zejména o rybí tuk, který může příznivě ovlivnit zdravotní stav koček s městnavým srdečním selháním a sklonem k arteriálnímu tromboemlismu. Omega 3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek, podávají se jako prevence kachexie, zlepšují chuť krmiva a mají proti-arytmický efekt. Mastné aminokyseliny jsou primárním substrátem, který využívají mitochondrie (organely vyrábějící energii v buňce). Zlepšují metabolismus myokardu a funkci mitochondrií. Nejdůležitější omega -3 mastné kyseliny jsou EPA – eikosapentaenová mastná kyselina a DHA – dokosahexaenová mastná kyselina. Obsah EPA by měl být 80 mg na 100 kcal a obsah DHA 150 mg na 100 kcal