Seniorský věk
Kočka se stává seniorem přibližně po dosažení 10. roku ( některé prameny uvádějí prahovou hranici 7 - 8 let). Dobrá zpráva je, že očekávaná délka života se díky lepší veterinární péči, stravě i osvětě prodlužuje. Kupříkladu kastrované kočky i kocouři žijí podle studií o několik let déle než nekastrovaní jedinci. Důvodem je i to, že díky kastrací je eliminována rakovina varlat a vaječníků. V podstatě vždy, když kočka přichází do říje, zvyšuje se u ní riziko vzniku rakoviny vaječníků.
Dalším důvodem, proč kočky žijí déle je způsob jejich chovu. Kočky žijící venku se v průměru dožívají pouze 2 - 5 let. Naproti tomu kočky, které v domácnostech se v průměru dožívají více jak 10 let.
I když stáří není nemoc, vyšší věk s sebou zákonitě přináší i různá tělesná opotřebení a zdravotní problémy jako je artritida, nadměrná funkce štítné žlázy, pokles zrakové a sluchové ostrosti či snížení kognitivních schopností. Existuje ale mnoho způsobů, jak kočce zpříjemnit stáří a jak jí pomoci užívat si život.
Kočkám se sníženou pohyblivostí můžeme pomoci vybudováním schůdků nebo ramp na vyvýšená místa, která rády navštěvují. Většinou nebývá až tak velkým problémem dostat se na toto místo jako spíš z něj seskočit. Kosti starších koček mohou být někdy dosti křehké a zlomeniny po seskoku z vyšších míst nejsou vzácností. Problémem je také to, že kočky dokáží bolest dobře skrývat - i proto je nutné pozorovat změny chování a vždy co nejdříve vyhledat veterinární pomoc.
Starší kočky mohou také již mít problémy s regulací tělesné teploty, proto jsou pro ně vhodné vyhřívané pelíšky. nepohrdnou samozřejmě i těmi klasickými a měkkými dekami a polštáři. Ty by měly být umístěny u zabezpečených oken, aby kočka mohla pozorovat "kočičí televizi". Na poličkách, po kterých se kočka v mládí ráda proháněla, je nyní vhodné instalovat malé zábradlíčko, či horní prostor podložit sítí, aby kočka při případném pádu neutrpěla zranění.
Kočičí toaleta pro seniory by měla mít nižší vchod a jemné stelivo, které nebude kočce způsobovat bolestivé doteky na tlapkách. Je též vhodné, aby toaleta měla vyšší postranice, kdyby již kočka nebyla při vykonávání potřeby tak přesná jako dříve. Toalety by naopak neměly být opatřeny kryty či ochrannými okraji, za které se může kočka zachytit drápy a zranit.
Pokud jde o drápy, starší kočky mohou mít problémy s jejich zatahováním, proto bychom jim je měli pravidelně zastřihovat.
Dalším problémem stáří bývá snížení schopnost pečovat o sebe. I zde musí pomoci majitel - při dotycích a kartáčování musíme být obzvlášť jemní, protože kočky mohou trpět bolestmi kloubů, či mohou pociťovat větší bolest i při dotycích na kůži.
Samostatným problémem jsou bolesti zubů a onemocnění ústní dutiny. I zde je třeba pravidelná, častá kontrola a včasný zásah. Starší zvířata by měla mít převahu masité, na vlhkost bohaté kvalitní stravy a granule by měly dostat pouze výjimečně. Kočka by měla správně z potravy získat až 75% vlhkosti, což granule v žádném případě nesplňují.
Kočkám se ztrátou kognitivních schopností můžeme pomoci instalací led světel do všech temných míst či na noc, aby se necítily zmatené a našly cestu ke kočičí toaletě či miskám s potravou a vodou. Starší kočka může být po zhasnutí světel v noci vyděšená a dezorientovaná - noční nářek starších koček bývá způsoben právě touto dezorientací.
Již v dospělosti můžeme kočku připravovat tréninkem na častější návštěvy veterináře ve stáří a pomoci jí tak snižovat stres. Je třeba si uvědomit, že u starších zvířat stres spouští fyzická onemocnění ještě s větší intenzitou než u mladých zvířat. To je i důvod, proč bychom neměli starší kočce přinést do domácnosti nového společníka, zejména malé kotě. Kotě má zcela jiné energetické a herní nároky, než starší kočka, která již chce mít svůj klid.
I starší kočka má potřebu lovit - tedy hrát si. I když již neběhá tak jako dříve, i klidná hra, při které si "uloví" svou hračku, podpoří její sebevědomí.