Péče o kočičí seniory
Tabitha Kucera je americká veterinární technička, certifikovaná behaviorální konzultantka a trenérka psů a koček. Tento článek vychází z její prezentace Friends For Life: Caring for Senior Felines - YouTube
Tabitha Kucera se podílí i na projektech Jacksona Galaxy pro lepší socializaci, klikr trénink a úspěšné adopce koček z útulků.
Ačkoliv věk není nemoc, přesto se u koček starších 7 let mohou často projevovat onemocnění spojovaná s vyšším věkem. Od tohoto věku jsou kočky pokládány za seniory. Vztah mezi nemocemi a věkem je však velmi individuální. Zatímco jedna kočka je ve svých 12 letech ještě stále čilá a aktivní, na jiné jsou již známky stáří vidět.
Mezi onemocnění a problémy koček vyššího věku patří snížená pohyblivost, nadměrná funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin, problémy se zrakem či artrózou. Velkou roli při propuknutí onemocnění i vzhledem k vitalitě ve vyšším věku hraje genetika.
Kočku v seniorském věku bychom měli nechat nejméně dvakrát ročně prohlédnout u veterináře. Velmi důležité je, aby veterinář kočku dlouhodobě znal, abychom s ním měli dobrý vztah a společně jsme tvořili tým. Veterinář, který kočku dobře zná ví, jaké případné anomálie se vyskytují při pravidelném vyšetření a je schopen efektivně zvolit potřebnou léčbu. Veterinární lékař, který kočku nezná by měl v tomto ohledu mnohem těžší pozici a šance kočky na zlepší zdravotního stavu by nemusela být tak vysoká.
Je třeba věnovat pozornost náhlým změnám chování, které mohou být indikátory počínajících zdravotních problémů.
U koček je velice nutné dodržovat pravidelnou denní rutinu. Její narušení kočka většinou vnímá jako ztrátu kontroly nad prostředím. Čím je kočka - ale i člověk starší - tím hůře se vyrovnává s případnými změnami. Sem patří například i příchod nového koťátka či štěněte do domácnosti. I když se lidé domnívají, že pokud kočce zemře její letitý kočičí partner, nové koťátko jí může pomoci ztrátu překonat, opak bývá pravdou. Kromě ztráty partnera se musí starší zvíře ještě vyrovnávat s cizím pachem a chováním temperamentního, hravého kotěte. Vztah starší kočky k člověku i kvalita jejího života mohou být příchodem kotěte vážně narušeny. Fáze zvykání si na kotě může trvat 3 týdny až 6 měsíců a nemusí být úspěšná.
Pokud máme starší kočku a do rodiny přibude lidské miminko, kočce se také zhroutí celý její dřívější svět. Je tedy dobré pomalu ji na změnu připravovat a trénovat, abychom se nedočkali nemilého překvapení v podobě loužiček kolem kočičí toalety či na jiných místech.
Jak již bylo zmíněno, kočky milují rutinu. Pravidelné opakování stejných vzorců činností v chodu domácnosti pro ně znamená kontrolu nad prostředím a předvídatelnost toho, co se bude dít. Zejména velké změny dokáží kočku zcela vykolejit. Patří sem :
-
stěhování se
-
úmrtí v rodině - včetně úmrtí dalších domácích mazlíčků
-
příchod nového člena rodiny - včetně domácích mazlíčků
-
změna pracovní rutiny - práce z domova, lockdown, odchod na mateřskou dovolenou, do důchodu
Abychom starší kočce pomohli užívat si života tak, jak byla zvyklá, měli bychom provést postupné změny, která jí ulehčí každodenní činnosti. Patří sem :
-
zachovávání běžné rutiny
-
pořízení vyhřívaných i nevyhřívaných pelíšků
-
vybavení prostředí koberečky nebo podložkami na jógu
-
vybavení prostředí vertikálními i horizontálními škrabacími plochami
-
přistavení schůdků nebo rampy na oblíbená místa, kam by se starší kočka nyní těžko dostávala
-
zabudování led světel v okolí kočičí toalety a do tmavých prostorů pro lepší orientaci v noci
-
poskytnutí vyvýšených misek na vodu či potravu, dostatečně širokých, aby kočku nebolely dotyky hmatových vousů o její okraje
-
vyzkoušení kočkolitu, který nejlépe vyhovuje vaší kočce - zpravidla jemný a neparfémovaný, starší kočky mají velice citlivé polštářky tlapek a není jim příjemné chodit po peletkách či silikagelu
-
otevřené toalety s nižším vstupem vyššími postranicemi - lze vyrobit z úložných plastových boxů, podložit toalety starými podložkami na jógu nebo linoleem
-
všechny zdroje by měly být snadno dostupné a měly by být tam, kde se v bytě zdržujeme my, lidé
Přivykání na rampu či na schůdky by mělo probíhat postupně. Pokud je kočka nedůvěřivá, můžeme na rampu či schůdky položit pamlsky a na ně kočku lákat.
Starší kočky také potřebují pomoc s udržováním kožíšku a čištěním očí, uší, případně i okolí řitního otvoru. Měli bychom je denně česat a kartáčovat, protože jim tak poskytujeme masáž, ale i potřebné mazlení. Neměli bychom také zapomenout na pravidelné stříhání drápků. Péče o kočku by pro ni měla být příjemným zážitkem a možností vysloužit si odměnu. Při dotecích musíme být u starších koček zvláště jemní a musíme dávat pozor na jejich klouby (kyčle, kolena), protože staré kočky často trpí artritidou stejně jako lidé.
Již v předstihu bychom měli kočku trénovat, přivykat ji na možnou veterinární péči, kterou může potřebovat ve vyšším věku.
I starší kočky velmi ocení enrichment prostředí v podobě pachů - například šantu, skořici, kozlík, silvervine (aktidinie stříbrná), levanduli, kterou můžeme naplnit větší hračky určené ke kopání zadníma nohama. Samozřejmě se ale herní preference u různých koček liší a co vyhovuje jedné, nemusí vyhovovat druhé kočce.
Kočky také milují prozkoumávání papírových tašek. Je to jistě skvělá zábava, jen bychom vždy měli odstřihnout ucha od tašky, aby se do nich kočka nezachytila hlavou.
Také bychom měli kočce v jednu chvíli ponechat pouze pár hraček a ostatní schovat, aby jí nezevšedněly. Po určité době zase můžeme hračky prostřídat. Velmi oblíbené jsou potravní hlavolamy včetně doma vyráběných, například z plastové dózy na potraviny, do jejíhož víčka jsme vyřezali kulaté otvory různé velikosti.
Mezi oblíbené aktivity a hračky patří :
-
klikr trénink
-
odhazování a "lov" pamlsků
-
hra s věcmi "zvenčí", které mají jiný, pro kočky zajímavý pach
-
čichací koberečky
Také bychom měli kočce umožnit pobyt venku - podle možností na kšírách, v přepravním kočárku, v kočičí voliéře nebo na zasíťovaném balkóně.