Bezpečná domácnost pro kočku
Všichni chovatelé a majitelé koček vědí, že kočka je nesmírně zvědavý tvor. V našich domácnostech může na všetečné sametové tlapky číhat mnoho různých nebezpečí a je na nás, abychom své domovy zabezpečily co možná nejlépe. Ve videu Jacksona Galaxy najdete 9 okruhů nejčastějších nebezpečí, které mohou kočky ohrozit a kterým bychom měli věnovat pozornost.
Patří mezi ně :
-
jídlo a nápoje, které jsou pro kočku nezdravé nebo i toxické. Sem patří káva či alkoholické nápoje.
-
kabely od elektrických spotřebičů. Nejen, že kočky mohou kabel překousnout a utrpět popáleniny elektrickým proudem, mohou též pozřít gumový obal kabelu a způsobit si vážné střevní problémy. Stejně jako kabely lákají kočky i lanka na žaluziích, na nichž se mohou oběsit.
-
plastové i papírové tašky a sáčky. Plastové tašky a sáčky bychom měli odstranit z dosahu koček, protože hrozí nebezpečí udušení si pozření plastu - zejména u koček, které mají sklon k pojídání nestravitelných předmětů, tzv. Picu. I u papírových tašek, které kočky milují jako skrýše je třeba odstřihnout pevná ucha, aby v se nich kočka nezachytila hlavou a neuškrtila se.
-
chemikálie v domácnosti, přípravky na čištění oken, tablety do myčky, prášek na praní, bělidlo, louhy a kyseliny na čištění toalety či odpadů, hnojiva, herbicidy, případně jed na myši a krysy. Velmi opatrní bychom měli být pokud máme doma nemrznoucí směs do ostřikovačů - pro kočky je vysoce toxická. Všechny tyto chemikálie bychom měli mít uzamčené ve vyhrazené skříňce či místnosti, kam se kočka nedostane.
-
léky a vitamíny. I lidské vitamíny mohou být pro kočku nebezpečné, protože množství účinné látky je v nich daleko vyšší, než kolik potřebuje kočičí organismus. I léky uchováváme mimo dosah koček, bezpečně uzamčené.
-
stuhy, nitě, příze, gumičky, jehly, jehličí z borovice, hračky na udičce, s nimiž si v současné době nehrajeme - to vše bychom měli odstranit z dosahu koček. Kočky jsou schopny pozřít nitě, stuhy či přízi a může dojít k velkým problémům, které vyžadují chirurgický zákrok a kočky se ocitají v bezprostředním ohrožení života.
-
nábytek - nábytek by měl být zabezpečen proti pádu, je třeba věnovat pozornost nábytku, která je rozkládací, houpacím křeslům, nábytku na kolečkách. Také volný prostor, kam může kočka nepozorovaně zalézt, volná látka na křesle, postranní kapsy - to vše může představovat nebezpečí úrazu, zadušení či oběšení.
-
zdroje tepla, sporák, krb, kamna, trouba, sušička na prádlo, myčka na nádobí a pračka - to vše jsou místa, která musíme bedlivě hlídat, aby do nich kočka v nestřeženém okamžiku nevlezla. Platí to i pro motory aut, pokud kočky chodí ven či máme v sousedství volně žijící kočky, které by se mohly chtít u motoru hřát. Vždy bychom měli zabušit na víko motoru, abychom případného vetřelce vyplašili a zachránili mu tak zdraví, nebo i život. Dalším problém je, že při pokusu zachytit se za sporák či na něj vylézt mohou kočky otočit kohoutky. je tedy třeba zabezpečit je bezpečnostními pojistkami nebo kočku raději do kuchyně ke spotřebičům nepouštět. Samostatnou kapitolou jsou zapálené svíčky, které by nikdy neměly zůstat kočce volně přístupné. nejen, že mohou kočku popálit, ale kočka je může zvrhnout a způsobit požár.
-
jedovaté rostliny v domácnosti - difenbachie, lilie, konvalinky, tis, chryzantémy, sedmikrásky, jmelí. Dále rostliny s trny a bodlinami - kaktusy, aloe - které mohou zvědavé kočky způsobit poranění oči i tlamičky a při pozření může opět dojít k ohrožení života.
-
okna - všechna nezabezpečená oka či vyklápěcí okna otevřená i jen na malou škvíru, kterou kočka může prostrčit hlavu a uvíznout v mezeře. Mnoho koček již stála tato okna život.
Obecně lze říci, že pokud máme doma kočku či psa, měla by být naše domácnost zabezpečena tak, jako kdybychom měli doma batole. Se zvědavými kočkami není opatrnosti nikdy dost a je v zájmu všech členů rodiny, abychom pro bezpečí našich kočičích kamarádů i své udělali maximum.
The 9 Types of Cat Related Hazards in Your Home - YouTube
How to Cat-Proof Your Home! - YouTube